jak garbuje się skórę roślinnie garbowaną

Jak garbuje się skórę roślinnie garbowaną?

20 maja 2020

W naszym cyklu o skórze roślinnie garbowanej opowiadamy Wam dzisiaj o historii tego rodzaju wyprawiania skór. Dowiedzcie się więcej na temat całego procesu i odkryjcie jakie garbniki naturalne stosuje się w tym procesie.

Garbniki naturalne do skór

Określenie skóra roślinnie garbowana odnosi się do skór garbowanych za pomocą naturalnych garbników roślinnych. Rośliny lub ich części pomagają zabezpieczyć skórę przed procesami gnilnymi i drobnoustrojami, ale także wpływają na ich koloryt. Roślinne garbowanie skór jest znane od wielu wieków, wśród historyków pojawią się nawet głosy, że sposób ten stosowano także przed naszą erą.

Skóra roślinnie garbowana w Polsce

Stosowanie skóry roślinnie garbowanej na terenie naszego kraju wcale nie jest nowością. Można jednak śmiało powiedzieć, że metoda ta przeżywa teraz swój renesans. Roślinne garbowanie skóry na terenach Polski było znane od średniowiecza. Wykopaliska archeologiczne potwierdziły używanie kory brzozy, dębu, świerku i wierzby. Początkowo cały proces polegał na tym, że w kadziach układano fragmenty skór, zasypywano je korą i zalewano wodą.  Czasami kadzie były zagłębione w ziemi – wtedy garbowanie nosiło miano dołowego.

Zaciekawił Cię temat skóry roślinnie garbowanej? Sprawdź inne wpisy na ten temat na naszym blogu!

Proces garbowania skór stale się rozwijał. W późniejszych wiekach stosowano tak zwane brzeczki, czyli kąpiele garbarskie podczas których wzrasta stężenie garbnika. Garbowanie skóry w ten sposób wymagało wiedzy, doświadczenia, dużej siły fizycznej, ale także czasu. Roślinne garbowanie trwa nawet kilka tygodni. Od XIX wieku popularną metodę było garbowanie chemiczne – jest to proces o wiele szybszy niż roślinne garbowanie. Obecnie coraz chętniej wraca się do garbowania roślinnego, które nie ma tak negatywnego wpływu na środowisko naturalne jak chemiczne, a jednocześnie jest odwołaniem do pierwotnego sposobu wyprawiania skóry.

Rodzaje garbników

Roślinne garbowanie  skóry jest możliwe dzięki wykorzystaniu kory, okrywy nasion i owoców, a niekiedy także i  liści roślin garbnikodajnych.  W naszym umiarkowanym klimacie rośliny garbnikodajne stanowią około 10% wszystkich roślin, najwięcej tego typu roślin rośnie w klimacie wilgotnym i gorącym. Dobrymi garbnikami roślinnymi są sumak, myrobalan, liście klonu, liście kasztana jadalnego, kora świerku, liście i kora dębu. Do garbowania używa się części takich roślin jak kasztanowiec, kebraczo, wierzba, osika czy mimoza. Niektóre garbniki naturalne pozwalają osiągnąć skórze jasny odcień określany mianem beżowego, kremowego, inne sprawiają, że skóra ma zabarwienie czerwonawe, brązowe aż do brunatnego.

jak garbuje się skórę roślinie garbowaną
Torba skórzsana SL22 Kingston

Torby i akcesoria ze skóry roślinnie garbowanej

Dlaczego warto stawiać na akcesoria ze skóry roślinnie garbowanej? To ukłon w stronę ochrony środowiska i stosowanie metod sprawdzonych przez wieki. Torby i inne akcesoria ze skóry roślinnie garbowanej zachwycają swoim niepowtarzalnym wyglądem. Skóra roślinnie garbowana pięknie się starzeje i szybciej nabiera patyny stając się nietypowo i oryginalnie zabarwiona. Jako marka staramy się ciągle rozwijać i uważnie wsłuchujemy się w oczekiwania naszych klientów. Jakiś czas temu wprowadziliśmy do naszego sklepu Solier męskie torby na laptop wykonane ze skóry roślinnie garbowanej

W kolekcji przepiękne modele znajdą miłośnicy klasyki i sprawdzonych rozwiązań, którym polecamy torbę na laptop SL22 Kingston i SL25 Harvey. Miłośnikom ładu i uporządkowanej przestrzeni do gustu przypadnie model SL24 Shannon z dużą ilością kieszeni.