Historia Pitti Uomo

2 września 2019

Czy wiecie jaka jest historia Pitti Uomo – znanych targów mody męskiej? To jedno z najciekawszych wydarzeń w świecie mody, o niezwykłej renomie. Dowiedzcie się więcej na ten temat!

Czym są targi Pitti Uomo?

Włoska marka Pitti Immagine co roku organizuje targi Pitti Immagine Uomo (często nazwę skraca się do Pitti Uomo). Są to najbardziej wpływowe, prestiżowe oraz największe targi mody męskiej na świecie. Znana impreza co roku przyciąga mnóstwo miłośników mody. Targi Pitti Uomo odbywają się dwa razy do roku we Florencji. W czasie targów na specjalnych stoiskach swoje produkty (ubrania, ale także akcesoria) prezentują firmy z całego świata. W tym czasie odbywają się również pokazy modowe prezentujące kolekcje na nowy sezon. Godne uwagi są także towarzyszące imprezie konferencje, wykłady, warsztaty, prezentacje, wernisaże, spotkania z autorami piszącymi o modzie męskiej oraz liczne imprezy towarzyskie. Przede wszystkim jednak targi sprawiają, że ulice Florencji zapełniają się oryginalnie ubranymi mężczyznami – zdjęcia ludzi goszczących na targach zachwycają i inspirują do tworzenia stylizacji ludzi na całym świecie.

Historia Pitti Uomo

Na początku lat 50. XX wieku we Florencji z inicjatywy Giovanniego Battisty Giorginiego organizowane były pokazy mody. Z roku na rok coraz większy wkład w imprezę miała firma Pitti Immagine – włoska firma zajmująca się promocją wzornictwa przemysłowego i modowego. W końcu od roku 1972 targi zaczęto nazywać mianem Pitti Immagine Uomo. Obecnie firma Pitti Immagine zajmuje się organizacją różnorodnych eventów. Pod logiem marki co roku odbywają się targi poświęcone modzie męskiej, dziecięcej, perfumom, branży przędz dziewiarskich, ale także jedzeniu.

View this post on Instagram

Summer style at pitti #pittiuomo#pittiimmagine

A post shared by PITTI UOMO (@pitti.uomo) on

Podczas targów mody męskiej Pitti Uomo oprócz licznych wydarzeń modowych prezentowane są specjalne projekty. Godna uwagi jest współpraca znanych projektantów z markami czy osobami spoza branży modowej. Dobrym przykładem jest współpraca Giorgio Armaniego z reżyserem teatralnym Bobem Wilsonem w 1996 roku). Od 1994 roku na targach oprócz mody klasycznej prezentuje się także modne tendencje w street style. Organizatorzy umożliwiają wystawianie swoich kolekcji również młodym projektantom.

W czasie trwania targów zarówno ulice, ale także wszystkie kawiarenki wypełniają osoby zainteresowane modą męską. Rozmowy o historii mody, wzornictwie czy wpływie stylizacji street style na najnowsze kolekcje marek modowych i projektantów rozbrzmiewają niemal z każdego zakątka Florencji. Przez kilka dni miasto staje się obok Mediolanu kolejną stolicą mody we Włoszech. Następna edycja słynnych targów Pitti Uomo będzie miała miejsce od 7 do 10 stycznia 2020.

Uczestnicy targów

Uczestnikami targów mody męskiej Pitti Uomo z jednej strony są wystawcy marek z całego świata oraz projektanci, a z drugiej blogerzy modowi, autorzy poradników o modzie męskiej oraz wielu mężczyzn i coraz więcej kobiet zafascynowanych modą męską i jej ewolucją w dzisiejszym świecie. Stroje wszystkich uczestników targów są niezwykle przemyślane i perfekcyjnie zaplanowane. Wyrafinowane połączenia ubrań, zaskakujące pomysły i innowacyjne wykorzystanie mogłoby się zdawać oklepanych elementów garderoby zachwyca i inspiruje. W czasie targów możemy dostrzec różnorodne stylizacje. Naszym zdaniem najbardziej interesujące są te w stylu formalnym – eleganckie, ale odkrywcze zarazem. Targi Pitti Uomo są esencją mody męskiej – zarówno od strony wystawiającego jak i oglądającego.