Rodzaje skór: skórzane torby i dodatki

24 lipca 2019

Marka Solier oferuje skórzane torby męskie oraz damskie, akcesoria (portfele, kosmetyczki, paski) i buty. Wiemy, że nasi klienci często zastanawiają się dlaczego dwa podobne do siebie wizualnie produkty mają różną cenę. Odpowiedź jest prosta – wszystko zależy od rodzaju skóry z jakiej wykonane są buty czy akcesoria. Dzisiaj przedstawimy Wam rodzaje skór, wymienimy ich zalety oraz wady.

Skóra: najstarszy surowiec

Naturalna skóra zwierzęca jest jednym z najstarszych surowców stosowanych do wytwarzania ubrań, butów i dodatków. Przepuszczający parę wodną materiał jest przewiewny, a wykonane z niego obuwie wygodne. Skóra naturalna sprawia, że dodatki są niezwykle wytrzymałe i wspaniale prezentują się wizualnie. Jednak z drugiej strony naturalny surowiec wymaga pielęgnacji i ulega procesom starzenia. Aby odpowiednio zadbać o skórę należy wiedzieć z jakiego rodzaju skóry mamy wykonane akcesoria.

Skóra naturalna czy ekologiczna?

Pierwszym podziałem jaki stosuje się opisując rodzaje skór jest rozróżnienie na skóry naturalne i sztuczne. Skóry naturalne są pochodzenia zwierzęcego, a sztuczne (nazywane często ekoskórą czy skórą ekologiczną) są wykonane z tkaniny poliestrowej pokrytej polichlorkiem winylu. Oba rodzaje skór różnią się miękkością, zapachem oraz strukturą budowy. Skóry naturalne ma swój specyficzny zapach, jest bardzo wytrzymała, miękka i nieco rozciągliwa. Skóry sztuczne są mniej odporne niż naturalne i twardsze w dotyku oraz sztywne (co może być zarówno atutem jak i wadą w zależności od rodzaju produktu).

rodzaje skór

Najpopularniejsze skóry naturalne

Do produkcji obuwia i galanterii najczęściej stosuje się skóry bydlęce, cielęce oraz jagnięce. Do skór naturalnych zalicza się także nubuk, zamsz oraz welur. Nubuk jest oszlifowany polerująco i wykończony od strony lica. Taka skóra ma aksamitną powierzchnię, charakteryzuje się dużą wytrzymałością, grubością i twardością. Zamsz jest skórą nieposiadającą części licowej, miękką w dotyku, ale łatwiej wchłania wilgoć i ulega zabrudzeniu. Welur jest także bardzo miękki w dotyku, lekko połyskujący, nie ma części licowej. Skóry naturalne mogą być również dodatkowo lakierowane – zapewnia to połysk, ale jednocześnie sprawia, że powierzchnię można łatwo zarysować.

Pielęgnacja skór

Skóry naturalne warto pielęgnować specjalnymi kremami i balsamami. Obuwie należy zaimpregnować, a następnie wypastować dopasowaną kolorystycznie pastą do obuwia. Nubuk, zamsz oraz welur należy czyścić specjalnymi szczoteczkami z gumy lub z włosiem, najlepiej stosować środki ochronne w sprayu. Z kolei przy skórze lakierowanej najważniejsze jest jej polerowanie – za pomocą wilgotnej ściereczki. Skóry sztuczne są łatwe w pielęgnacji, ale pastując buty nieodpowiednim narzędziem można nawet zetrzeć powierzchnię materiału, dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiednich środków. Do czyszczenia najlepiej używać miękkiej gąbeczki oraz płynu czyszczącego dopasowanego do skóry sztucznej.